KONSERWACJA

Podstawowe informacje

Domy z drewna coraz częściej doceniane są za ich walory estetyczne, zdrowotne a także funkcjonalne. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na budowę i zamieszkanie właśnie w takich domkach.

 

 
Aby móc cieszyć się ich trwałością, trzeba jednak pamiętać, że drewno jest materiałem wymagającym szczególnej konserwacji. Drzewo należy chronić bowiem przed takimi czynnikami, jak ogień, owady czy grzyby.
 
Jakie są skutki działania tych czynników? 
 
Każdy z nich może doprowadzić do zniszczenia domu. Nie oznacza to jednak, że musi tak być. Przed każdym z nich można bowiem drewno odpowiednio zabezpieczyć. 
 
Najbardziej znaną metodą jest tak zwana impregnacja chemiczna. Podczas niej do środka drewna wprowadzane są specjalne środki ochronne. Są to środki o charakterze owadobójczym, grzybobójczym a także środki ogniochronne. W tym miejscu należy dodać, że to, na ile skutecznie drewno będzie zabezpieczone zależy w dużej mierze od właściwości stosowanego środka a także wykorzystanej metody. 
 
Na zdrowotność drewna wpływ mają także inne czynniki, w tym rozwiązania projektowe czy prawidłowa konserwacja i eksploatacja drewna przez właściciela budynku.

Dom z elewacją z drewna – jak go chronić?

Mając dom z elewacją z drewna, trzeba pamiętać o jego odpowiedniej ochronie, aby drewno mogło zachować swoje walory na długie lata. 
 
Konserwacja elewacji wykonywana co kilka lat to konieczność, gdyż w przeciwnym razie szybko ulegnie ona zniszczeniu. I tu na pierwszy plan wysuwa się impregnacja drewna. 

Skąd mamy wiedzieć, że nasz dom tego potrzebuje? 

Wystarczy pilnie obserwować kolor zaimpregnowanych ścian. 
 
W momencie, kiedy zauważymy, że kolor zaczyna płowieć będzie to znak, że czas pokryć dom kolejną warstwą impregnatu. 
 
Zanim jednak przejdziemy do impregnacji, musimy odpowiednio przygotować wszystkie ściany. Przede wszystkim powinniśmy umyć ściany, aby pozbyć się kurzu oraz brudu. 
 
Nie musimy używać do tego jakichś specjalistycznych preparatów, gdyż w praktyce wystarczy szare mydło czy zwykły płyn do mycia naczyń. 
 
Plamy i przebarwienia można natomiast usunąć delikatnie papierem ściernym, przy czym należy uważać, żeby nie odsłonić surowego drewna, bo to zaowocowałoby powstaniem po impregnacji jasnych plam.
 
Jeśli konserwujemy elewację regularnie, nie dopuszczając do powstania zszarzeń czy pojawienia się nalotów, wówczas możemy cieszyć się i upajać pięknem naszego domu. 

A co, jeśli czas impregnacji przegapiliśmy, jeśli nie zauważyliśmy, że coś jest nie tak? 

Wówczas pozostaje nam już tylko remont. Renowacja elewacji jest niezbędna nie tylko, jeśli na drewnie pojawiły się, przypominające grafitowe mazgaje, przebarwienia. 
 
Renowacja potrzebna jest również wtedy, gdy na drewnie pojawiły się fragmenty mchu. Przy czym, o ile w pierwszym przypadku można jeszcze uniknąć wymiany desek, o tyle w drugim przypadku raczej nam się to nie uda.

Jak wygląda renowacja? 

Do renowacji używa się środków służących wybielaniu oraz usunięciu sinizny, która bardzo często powstaje w deskach. 
 
Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jest to zabieg o wiele bardzie pracochłonny, niż tradycyjna konserwacja. Jest natomiast mniej kosztowny, niż wymiana desek. 
 
Nie zawsze jednak efekt renowacji jest taki, na jaki liczymy. Dlatego też przed podjęciem decyzji o tym, czy ratować stare deski, czy wymieniać je na nowe, warto przeprowadzić pewną próbę. Taką próbę najlepiej wykonać na kawałku, na którym zniszczenia są największe. Wtedy będziemy mieć pewność, że ostateczny wynik będzie taki, jakiego oczekujemy. Jeśli nas zadowala, wówczas możemy przystąpić do prac.

Jak wygląda taka renowacja? 

Prace renowacyjne zaczyna się od szlifowania. Poddaje się mu całą elewację, nawet jeśli fragmentami, nie widać przebarwień czy śladów mchu. 
 
Po oszlifowaniu, na drewno nakłada się specjalny środek, którego celem jest wywabienie sinizny. Środek do tego stosowany ma także właściwości grzybobójcze.
KONSERWACJA II (Copy)

Karta katalogowa

Informacje o produkcie

atest pzh

Lorem ipsum dolor amut.

Drewno i materiały drewnopochodne należy tak jak materiały budowlane chronić przed różnymi szkodliwymi wpływami, aby zapewnić możliwość długotrwałej eksploatacji elementów konstrukcji. 
 
W tym celu stosuje się chemiczną ochronę, która polega na zastosowaniu zapobiegawczych środków do drewna, które narażone jest na szkody spowodowane m.in. przez owady i grzyby.
 
 
W celu zapewnienia najwyższej ochrony drewna, nasza firma oferuje rozwiązanie tzw. systemowe, obejmujące wstępny proces gruntowania surowca, a następnie pokrycia go specjalistycznym środkiem impregnującym.

Po dokładnym wchłonięciu środka, zalecamy nałożenie we własnym zakresie dostarczonego przez nas, na życzenie klienta impregnatu powłokotwórczego. 
 
Środek czyni drewno jeszcze bardziej odporne na warunki atmosferyczne i działanie wody.

Masz więcej pytań ?

Nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji
Szybki kontakt!
+
Wyślij!
Scroll to Top